Příběh Yip Mana, velmistra bojových umění, díky němuž se Bruce Lee stal legendou

Příběh Yip Mana, velmistra bojových umění, díky němuž se Bruce Lee stal legendou. Foto: שילוני, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0

Yip Man, známý také jako Ip Man, byl uznávaným učitelem čínského bojového umění Wing Chun a Bruce Lee byl jeho nejlepším žákem.

Život velmistra bojových umění Yip Mana byl po desetiletí cestou čínského hrdiny s překvapivými zvraty. Z policisty a uprchlíka se stal otec rodiny a mistr kung-fu. Jeho život byl velmi pestrý. Nejpozoruhodnější však je, že vše co uměl naučil slavného Bruce Leeho.

Jako velmistr Wing Chun zpopularizoval Yip Man (někdy označovaný jako Ip Man) bojové umění, které bylo po staletí v tichosti odsunuto na vedlejší kolej. Naučil se ovládat svůj temperament při boji dávno předtím, než Bruce Lee dosáhl plnoletosti. Byl to právě Yip Man, kdo Leeho naučil zklidnit mysl a „být jako voda“ ještě předtím, než se stal hollywoodskou hvězdou.

Yip Manův odkaz, jak je zachycen ve filmové sérii o jeho životě, je téměř nevyčíslitelný. Celé generace bojovníků zasvětil do jeho celoživotního úsilí, které jim vštípilo disciplínu. Byl ztělesněním kung-fu a dal světu Bruce Leeho.

Skutečný Yip Man

Yip Man se narodil 1. října 1893 v rušném městě Foshan v čínské provincii Guangdong. Vychovávali ho bohatí rodiče a byl třetím ze čtyř dětí. Spolu se starším bratrem Ip Kai-gakem, nejstarší sestrou Ip Wan-mei a mladším sourozencem Ip Wan-humem se mu dostalo tradičního čínského vzdělání.

 

Yip Man. Foto: Dever, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0

Pro jejich rodiče Ip Oi-dora a Ng Shui bylo nezbytné vštípit dětem disciplínu a samostatnost Wing Chun. Koneckonců žili v jižní Číně, tedy v místě, kde se toto bojové umění před více než 300 lety zrodilo.

Podle různých zdrojů bylo Yip Manovi buď 9, nebo 13 let, když mu Chan Wah Shun dal první lekci. Chan byl žákem velmistra Leung Jana a teprve nedávno začal učit své vlastní studenty. Směle Yip Manovi naúčtoval příliš vysoké poplatky v naději, že odejde. Nakonec Yip Man odešel jen proto, aby posílil své vzdělání.

V roce 1909 se Yip Man přestěhoval do Hongkongu, kde začal navštěvovat školu Svatého Štěpána. Právě na této střední škole pro čínskou elitu a bohaté zahraniční studenty ho spolužák seznámil s Leung Bikem – údajným zázračným kung-fu bojovníkem. Protože Yip Man byl v té době neporažený a sebevědomý teenager, vyzval Bika na souboj.

Když ho Bik dvakrát za sebou porazil, byl šestnáctiletý Yip Man tak zdrcený, že přísahal, že už nikdy nebude mluvit o kung-fu. Bik byl však jeho schopnostmi docela ohromen a prozradil, že je synem Leung Jana – který trénoval Yip Manova bývalého mistra. Povzbuzen, studoval Yip Man pod Bikem až do roku 1916.

Ve svých 24 letech se Yip Man vrátil domů, kde se stal policejním důstojníkem čínské nacionalistické vlády a vedl soukromé lekce Wing Chun. Potkal svou ženu Cheung Wing-sing a měl s ní čtyři děti. Zatímco statečně bránil Čínu ve druhé čínsko-japonské válce, musel po převzetí moci komunistickou stranou v roce 1949 uprchnout z pevninské Číny.

 

Vzestup velmistra Ip

Yip Manův útěk do tehdejšího britského Hongkongu znamenal, že ve Foshanu zanechal svou rodinu a majetek. Všechno zlato, které měl u sebe, tak bylo cestou rychle utraceno nebo o něj přišel kvůli podvodníkům.

Yip Man byl velmi vděčný, když mu bylo poskytnuto útočiště v sále Svazu zaměstnanců restaurací. Podle legendy se nemohl ubránit smíchu, když viděl mistra kung-fu Leung Sheunga učit své studenty kung-fu. Mistr, rozzuřený jeho neúctou, nařídil Yip Manovi souboj – který stárnoucí cizinec, zdánlivě bezdomovec, snadno vyhrál.

„Jediné, co děláte, je, že necháváte své studenty mlátit do vzduchu,“ řekl Yip Man. „Ale vzduch údery nevrací. Co se stane, když se postavíš nepříteli, který to udělá? Pokud se chystáte cvičit kung-fu, měli byste to dělat pořádně – nebo vůbec.“

Skupinová fotografie původní asociace Ip Man Wing Chun v Hongkongu kolem roku 1960. Foto: Ip Man Museum, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0

Poté, co Yip Man hodil devádesátikilového Sheunga přes celou místnost, karty se obrátily. Toho dne v roce 1952 se oficiálně stal vůdcem této začínající školy bojových umění a ze samotného Sheunga udělal svého žáka. Podle dalšího z jeho prvních žáků, Williama Cheunga, byl Yip Man laskavý učitel.

„Yip Man měl velmi dobrý smysl pro humor,“ řekl Cheung. „Rád dával svým studentům přezdívky a dlouho mu trvalo, než je vymyslel. Třeba Wong Shun Leungovi říkal ‚Wong Ching Leung‘, což znamená, že je jako býk. Mně se říkalo ‚Velký husky kluk‘. A Bruce měl přezdívku ‚Začínající‘. “

Yip Man byl nakonec požádán, aby opustil Macao, protože jeho třídy se příliš rozrostly a přinášely prospěch příliš mnoha nečlenům odborů. Otevřel si vlastní školu v hongkongském Kowloonu, kde se v roce 1956 seznámil s Brucem Leem. Šestnáctiletý mladík nedávno prohrál souboj s členy konkurenčního gangu a toužil zdokonalit své dovednosti.

Muž, který vycvičil Bruce Leeho

Yip Man a Bruce Lee sdíleli vášeň pro žertíky. Patřily k nim například sparingy s pěstmi pokrytými svědivým práškem nebo používání vibrátorů na potřesení rukou na důvěřivé studenty. Nejpozoruhodnější ovšem bylo, že Lee se z průměrného cvičence stal Yip Manův nejzkušenější žák. Na své lekce v roce 1961 vzpomínal s láskou:

„Můj instruktor, profesor Yip Man, vedoucí školy Wing Chun, ke mně přišel a řekl: ‚Uvolni se a zklidni mysl. Zapomeň na sebe a sleduj pohyb svého protivníka. Nech svou mysl, základní realitu, aby prováděla protipohyb bez jakéhokoli rušivého uvažování. Především se nauč umění odpoutat se.“

Yip Man a Bruce Lee ve věku cca 18 let. Foto: Wikimedia Commons, CC-PD

Zatímco jeho profesionální život vzkvétal, jeho osobní život byl poznamenán tragédií. Yip Manova manželka zemřela v roce 1960 sama v Číně kvůli uzavřeným hranicím do Hongkongu. Znovu se oženil, ale jeho druhá žena zemřela v roce 1968 na rakovinu. Yip Man byl stále více závislý na opiu a nakonec byl vystěhován ze svého domu, který byl zároveň školou bojového umění.

S rostoucí slávou Bruce Leeho si Yip Man získal větší počet klientů a v roce 1967 založil tělocvičnu Wing Chun Athletic Association. Yip Man zemřel 2. prosince 1972 na rakovinu hrtanu – jen sedm měsíců před smrtí Bruce Leeho.