Pět kouzelnických triků, které skončily smrtí

Pět kouzelnických triků, které skončily smrtí. Foto: Wikimedia Commons, CC-PD

Kouzelnické triky si již dlouho udržují svou popularitu, protože nabízejí pozorovatelům možnost úniku z reality. Jak ale ukazují následující příběhy, někdy je jediným únikem smrt.

 

Balabrega a tančící můry

Na vrcholu popularity vaudevillu (Vaudeville (franc. [vódevil]) znamená zábavný divadelní program se zpěvy a tanci, předchůdce operety, varieté a muzikálu.) na počátku 20. století vyjel švédský kouzelník Balabrega se svým typickým číslem na turné do Brazílie. Podmanivý a propracovaný trik zahrnoval šest asistentů oblečených jako můry, kteří tančili, zatímco je pohlcovaly plameny. Balabrega byl touto iluzí natolik fascinován, že na ni zakoupil práva a prohlásil ji za svou vlastní.

Foto: Wikimedia Commons, CC-PD

Složitost triku nakonec vedla k Balabregově smrti. Do jednoho sálu se nevešel plyn, který Balabrega pro plameny potřeboval, a tak se kouzelník rozhodl místo něj použít acetylen. Acetylen se okamžitě vznítil a kouzelník i jeho asistent, který byl poblíž, se rozletěli na kusy v ohnivé explozi.

 

William Ellsworth Robinson a chycení kulky

Kouzelník Chung Ling Soo byl ve skutečnosti běloch z Brooklynu. Poté, co William Ellsworth Robinson zaznamenal jen mírný úspěch se svým původním vystoupením, rozhodl se využít trendu „žlutých tváří“ z konce 19. století – dokonce zašel tak daleko, že použil jméno populárního a stále působícího čínského kouzelníka, aby zvýšil svou atraktivitu.

Nějakou dobu to fungovalo a Ellsworth předváděl nechvalně proslulý trik s chycením kulky, který se původně prováděl v 80. letech 19. století. Při této iluzi pomáhá divák nabít zbraň označenou kulkou; zbraň je vystřelena a kouzelník působí omráčeně, dokud se nakonec neobjeví s kulkou v ruce nebo v zubech.

Plakát na představení. Foto: Wikimedia Commons, CC-PD

Je známo, že iluzionisté používají k provedení tohoto čísla slepé náboje, voskové náboje nebo dokonce elektrické zbraně. Aby to však fungovalo, je třeba nenechat se zastřelit skutečnou kulkou – a to nakonec Ellsworth pokazil.

Časem Ellsworth zlenivěl a v komoře jeho zřídka čištěné zbraně se hromadil střelný prach. V nesystematické snaze ušetřit Ellsworth také opomněl vystřelit originální a velmi skutečnou kulku a nechal ji uzamčenou v komoře. Trik probíhal jako obvykle, dokud se pravá kulka nezabořila přímo do Ellsworthovy plíce. Jeho poslední slova prý byla: „Něco se pokazilo. Rychle! Zatáhněte za oponu!“

 

Joseph W. Burrus a betonová rakev

Kouzelník, známý spíše jako Úžasný Joe, se snažil napodobit svého hrdinu Harryho Houdiniho a na Halloween 1990 naplánoval své dosud největší představení. Spoutaný Burrus byl spuštěn sedm stop do země, zatímco náklaďák s cementem vykládal svůj obsah na průhlednou rakev, v níž byl uvězněn. Diváci v Blackbeard’s Family Fun Center v kalifornském Fresnu netrpělivě očekávali vynoření, které nikdy nepřišlo. Cement rakev rozdrtil a Úžasného Joea udusil.

 

Charles Rowan a ujíždějící auto

V roce 1930 se Charles Rowan připravoval na svůj kousek tak, jak to dělal vždycky: napsal dopis o zproštění viny pro svého asistenta v případě nešťastné smrti. Tentokrát ho však asistent potřeboval.

Při tomto triku se měl Rowan pokusit uniknout ze svěrací kazajky, zatímco se proti němu řítilo auto rychlostí 45 mil za hodinu. Čistě fyzikální podstata tohoto úkonu znamenala, že jediná nehoda nebo promarněná vteřina by měla za následek okamžitou smrt. Když Rowan během triku uklouzl, auto ho přejelo, useklo mu nohu a ukončilo jeho život před zraky zděšeného publika. Osvobozující dopis se ukázal jako malá útěcha pro řidiče, který musel s tragédií žít do konce života.

 

Benjamin Rucker a živý pohřeb

Benjamin Rucker byl pravděpodobně nejpopulárnějším afroamerickým kouzelníkem ve Vaudevillu a velkou osobností ve svém domovském Harlemu v New Yorku. Právě tato pověst způsobila, že jeho smrt v roce 1934 byla pro jeho fanoušky o to těžší.

Foto: Wikimedia Commons, CC-PD

Při svém posledním vystoupení se Rucker na pět dní pohřbil zaživa. Mimochodem, Rucker nezemřel během tohoto období, ale až po něm. Při potlesku, který Rucker za své vystoupení sklidil, dostal infarkt a před zraky diváků padl mrtev.

Protože si mnoho lidí myslelo, že následný pohřeb je další podvod, Ruckerův asistent nakonec vybíral vstupné. Fanoušci však byli zklamáni, když zjistili, že tentokrát Ruckerova smrt nebyla fingovaná.

 

 

Zdroje: ATI, Wikimedia commons