Tajemství neuvěřitelných obrazců na planině Nazca

Tajemství neuvěřitelných obrazců na planině Nazca. Foto: Wikimedia commons, CC-PD

Obrazce Nazca (nebo linie Nazca) jsou souborem obřích geoglyfů – obrazců nebo motivů vyrytých do země – nacházejících se na peruánské pobřežní planině asi 400 km jižně od peruánské Limy. Obrazce Nazca, které vytvořila starověká kultura Nazca v Jižní Americe a které zobrazují různé rostliny, zvířata a tvary, lze vzhledem k jejich obrovské velikosti plně ocenit pouze při pohledu ze vzduchu. Přestože jsou geoglyfy, které byly v roce 1994 zapsány na seznam světového dědictví UNESCO, zkoumány již více než 80 let, jsou pro badatele stále záhadou.

 

Co jsou linie Nazca?

Existují tři základní typy obrazců Nazca: přímé linie, geometrické vzory a obrazová vyobrazení. Na pobřežní planině se nachází více než 800 přímých linií, z nichž některé jsou dlouhé 30 mil (48 km). Kromě toho je zde více než 300 geometrických vzorů, které zahrnují základní tvary, jako jsou trojúhelníky, obdélníky a lichoběžníky, a také spirály, šipky, klikaté a vlnité linie.

Linie Nazca. Foto:Diego Delso, delso.photo, License CC-BY-SA

Linie Nazca jsou patrně nejznámější díky vyobrazení asi 70 zvířat a rostlin, z nichž některé dosahují délky až 370 metrů. Mezi příklady patří pavouk, kolibřík, kaktusovitá rostlina, opice, velryba, lama, kachna, květina, strom, ještěrka a pes. Lidé z Nazky vytvořili i další formy, například humanoidní postavu (přezdívanou „kosmonaut“), ruce a některá neidentifikovatelná vyobrazení.

V roce 2011 objevil japonský tým nový geoglyf, který podle všeho představuje scénu dekapitace a který je se svou délkou asi 4,2 metru a šířkou 3,1 metru mnohem menší než ostatní obrazce z Nazky a není snadno viditelný z leteckých snímků. Lidé z Nazky byli známí tím, že sbírali „trofejní hlavy“, a výzkum v roce 2009 odhalil, že většina trofejních lebek pochází ze stejných populací jako lidé, s nimiž byly pohřbeny (spíše než z jiných kultur).

V roce 2016 stejný tým nalezl další geoglyf, tentokrát takový, který zobrazuje 30 metrů dlouhého bájného tvora, který má mnoho nohou a skvrnitých znaků a vyplazuje jazyk. A v roce 2018 peruánští archeologové oznámili, že v regionu objevili více než 50 nových geoglyfů, přičemž k nebývale podrobnému zmapování památek použili technologii dronů.

 

Jak vznikly linie Nazca

Antropologové se domnívají, že většinu linií Nazca vytvořila kultura Nazca, která vznikla kolem roku 100 př. n. l. a vzkvétala od roku 1 do roku 700 n. l.. Některé z geoglyfů mohly vytvořit také kultury Chavin a Paracas, které předcházely kultuře Nazca.

Obrazce Nazca se nacházejí na pouštních pláních v povodí řeky Rio Grande de Nasca, archeologické lokalitě, která se rozkládá na ploše více než 75 000 hektarů a je jedním z nejsušších míst na Zemi. Dno pouště je pokryto vrstvou oblázků sytě rezavé barvy pokrytých oxidem železa. Dávní lidé vytvářeli své vzory tak, že odstranili horních 12 až 15 centimetrů horniny, čímž odhalili světlejší písek pod ní. Pravděpodobně začínali s malými modely a pečlivě zvětšovali jejich proporce, aby vytvořili velké vzory.

Většina známých geoglyfů vznikla odstraněním horniny pouze z okraje obrazců (čímž vznikl jakýsi obrys), zatímco jiné vznikly odstraněním horniny z vnitřku. Vzhledem k malému množství deště, větru a erozi v poušti zůstaly geoglyfy po staletí z velké části nepoškozené.

Obr, neboli astronaut, Foto: Wikimedia commons, CC-PD

 

Čáry Nazca a mimozemšťané?

Toribio Mejia Xesspe, peruánský archeolog, zahájil systematický výzkum linií v roce 1926, ale geoglyfy si získaly širokou pozornost až ve 30. letech 20. století, kdy nad nimi přelétali piloti. Od té doby se odborníci o účelu linií Nazca dohadují.

Na přelomu 30. a 40. let 20. století studoval geoglyfy ze země i ze vzduchu americký historik Paul Kosok. Na základě relativní polohy jedné ze studovaných linií vůči Slunci kolem zimního slunovratu dospěl k závěru, že geoglyfy mají astronomický účel.

Brzy poté dospěla německá archeoložka a překladatelka María Reicheová rovněž k závěru, že obrazce mají astronomický a kalendářní účel. Dále se domnívala, že některé ze zvířecích geoglyfů představují skupiny hvězd na obloze.

Na přelomu 60. a 70. let 20. století však linie v Nazce zkoumali i další badatelé, včetně amerického astronoma Geralda Hawkinse, a s astronomickým vysvětlením geoglyfů nesouhlasili. Zpochybňovali i jiná vzdálená vysvětlení, například vysvětlení týkající se mimozemšťanů nebo dávných astronautů.

 

Účel čar v Nazce

Novější výzkumy naznačily, že účel čar v Nazce souvisí s vodou, která je ve vyprahlých oblastech peruánské pobřežní nížiny cennou komoditou. Geoglyfy nesloužily jako zavlažovací systém nebo vodítko k hledání vody, ale spíše jako součást rituálu k bohům – snaha o přivolání tolik potřebného deště.

Obrazec na planině Nazca. Foto: Diego Delso, delso.photo, License CC-BY-SA

Někteří vědci poukazují na vyobrazení zvířat – některá z nich jsou symboly deště, vody nebo plodnosti a byla nalezena na jiných starověkých peruánských nalezištích a na keramice – jako na důkaz této teorie.

V roce 2015 vědci, kteří vystoupili na 80. výročním zasedání Společnosti pro americkou archeologii, tvrdili, že účel linií Nazca se v průběhu času měnil. Původně geoglyfy využívali poutníci směřující do peruánských chrámových komplexů jako rituální procesní trasy. Později skupiny v rámci náboženského obřadu rozbíjely keramické nádoby na zemi v místě průsečíku linií.

 

Problémy s ochranou památek

Na rozdíl od jiných památek po celém světě jsou linie Nazca díky své poloze do značné míry ušetřeny neúmyslného zničení. Geoglyfy však nejsou zcela v bezpečí.

V roce 2009 došlo k prvnímu zaznamenanému poškození linií Nazca deštěm. Silné lijáky stékající z Panamerické dálnice – sítě silnic, která spojuje téměř všechny země Ameriky s pobřežím Tichého oceánu – nanesly písek a hlínu na tři prsty geoglyfu ve tvaru ruky.

O pět let později poškodila ekologická organizace Greenpeace oblast v blízkosti kolibřího geoglyfu během mediální akce. Aktivisté narušili horní vrstvu horniny u kolibříka, když prošlapávali zakázanou oblast pouště, aby položili velkou ceduli propagující obnovitelné zdroje energie.

A v roce 2018 byl zatčen řidič nákladního automobilu, který vjel na část Nazca Lines a vyryl hluboké jizvy na ploše zhruba 50 krát 100 metrů. Škody způsobené řidičem kamionu obnovily volání po větší bezpečnosti a dohledu na těchto místech.

 

Zdroje: National Geographic. UNESCO. LiveScience. BBC.