Smrt Marilyn Monroe: Nehoda, sebevražda, nebo vražda?

Smrt Marilyn Monroe Nehoda, sebevražda, nebo vražda. Foto: PurPur Communication e.U., Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0

Jak zemřela Marilyn Monroe? Původně se jednalo o „pravděpodobnou sebevraždu“, ale otázky týkající se záhadné modřiny, nedostatku důkazů a politických motivů byly natolik závažné, že v roce 1982 bylo vyšetřování obnoveno.

V předvečer 5. srpna 1962 si hospodyně Marilyn Monroe Eunice Murrayová a její psychiatr Ralph Greenson všimli, že v ložnici jejího domu na adrese 12305 Fifth Helena Drive v losangeleské čtvrti Brentwood nereagovala na volání. Když rozbili její okno, zjistili strašlivou pravdu: Marilyn Monroe zemřela v pozdních hodinách 4. srpna, a to zřejmě na předávkování barbituráty. Bylo jí pouhých 36 let.

Za svého života byla Marilyn Monroe celosvětovou ikonou v době, kdy to opravdu něco znamenalo. Okouzlující hollywoodská hvězda byla nejen krásná, ale také romanticky spojená s některými z nejobdivovanějších mužů své doby. Když Marilyn Monroe v pouhých 36 letech zemřela, šokovalo to celý svět.

Monroe se provdala za legendárního dramatika Arthura Millera – a pak se dala dohromady s baseballovým bohem Joem DiMaggiem. Přátelila se s Frankem Sinatrou a prožila smyslný románek s Johnem F. Kennedym. Monroe se přirozeně stavěla do pozice mocné ženy, kterou mocní muži potřebovali po svém boku.

Ale byl to její talent na plátně, který ji dovedl ke slávě. Sukně Marylin vlající ve větru ve filmu The Seven Year Itch (Slaměný vdovec ) je dodnes vylepena po historických hollywoodských kavárnách. A její komediální role ve filmu Někdo to rád horké udělala ze standardního filmu nadčasovou klasiku.

Fotografie Marylin z doby před její slávou, kdy fotila pro kalendáře. Foto: Wikimedia Commons, CC-PD

Raný život Marilyn Monroe jako Normy Jean Mortensonové

Marilyn Monroe se narodila 1. června 1926 v Los Angeles v Kalifornii jako Norma Jeane Mortensonová a její krásný zevnějšek skrýval hlubokou vnitřní křehkost a celoživotní boj se závislostí na návykových látkách. To byl důsledek drsného dětství, které hvězda strávila převážně v dětských domovech.

Její vzestup ke slávě byl o to působivější, že obrovský skok, který udělala v následujících dvou desetiletích, z ní nakonec udělal nejslavnější filmovou hvězdu na světě. V 50. letech 20. století už její filmografie vydělala přibližně 2 miliardy dolarů.

Její zoufalý sen vyrůst v bohatou a slavnou se jí očividně bohatě vyplatil – ačkoli trauma z mládí ji nikdy neopustilo. Mladá hvězda trpěla úzkostmi a depresemi, a tak se pravidelně uchylovala k drogám a alkoholu, aby si dočasně ulevila.

„Pila šampaňské a čistou vodku a občas si dala prášek… Říkal jsem jí: ‚Marilyn, kombinace prášků a alkoholu tě zabije‘. A ona řekla: ‚Mě to ještě nezabilo.‘ Pak se znovu napila a práskla do sebe další prášek.“ – James Bacon, blízký přítel Marilyn Monroe.

Nakonec začaly návyky Marylin ovlivňovat její práci. Její neustálá neschopnost dostavit se na natáčení včas, pokud vůbec, spolu s neschopností zapamatovat si text, když se dostavila, vedla k jejímu vyhazovu z posledního filmu Něco se musí nechat.

Vzhledem k jejím soukromým problémům není až tak překvapivé, že smrt Marilyn Monroe v roce 1962 byla považována za sebevraždu.

Nejslavnější fotografie Marylin. Foto: Wikimedia Commons, CC-PD

Marilyn Monroe byla nalezena mrtvá

Ačkoli švagr Johna F. Kennedyho Peter Lawford nebyl u její smrti, byl tento herec posledním, kdo s Marylin mluvil zaživa. Jejich poslední rozhovor po telefonu zakončila slovy: „Pozdravuj Pat [Lawfordovou manželkou]. Pozdravuj prezidenta. A pozdravuj sám sebe, protože jsi milý člověk.“

V časných ranních hodinách 5. srpna 1962 byli psychiatr Marilyn Monroe Dr. Ralph Greenson a osobní lékař Dr. Hyman Engelberg přivoláni do hereččina losangeleského bungalovu na adrese 12305 Fifth Helena Drive. Monroeina dlouholetá hospodyně Eunice Murrayová nejprve v panice volala hvězdným lékařům poté, co se ve tři hodiny ráno probudila a zjistila, že v Monroeině ložnici stále svítí světlo. Zaklepala, aby zkontrolovala, zda je vše v pořádku – ale zamčené dveře a žádná odezva v ní vyvolaly obavy.

Greensonovi se podařilo dostat ke klientce tak, že rozbil okno ložnice. Našel Marylin nahou v posteli – v ruce pevně svírala telefon. Psychiatr poměrně rychle pochopil, že se každý musí postavit čelem k faktům. V klidu informoval Engelberga na druhé straně dveří.

„Zdá se, že je mrtvá,“ řekl Greenson.

Engelberg kolem půl páté ráno konstatoval smrt Marilyn Monroe a kontaktoval policii. Mezitím k ní přispěchal jeden z jejích právníků, Milton „Mickey“ Rudin, a vyřizoval předběžné záležitosti po telefonu. Přispěchal i její publicista Arthur Jacobs, který byl v Hollywood Bowl na koncertě. Jacobs od té doby odmítal o noci, kdy Marilyn Monroe zemřela, vyprávět. Vysvětloval to tím, že scéna v ložnici Marylin byla „příliš strašná na to, aby se o ní po letech mluvilo“.

Nesčetné množství prášků na předpis, které se válely na jejím nočním stolku, jistě svědčilo o sebevraždě – ale přetrvávající otázka, co skutečně způsobilo její smrt, nikdy nezmizela.

Fotografie Marilyn Monroe z plesu April in Paris, který se konal v hotelu Waldorf-Astoria v New Yorku v roce 1957. Foto: Wikimedia Commons, CC-PD

Jak zemřela Marilyn Monroe?

Za úsvitu byl dvůr bungalovu plný novinářů. Tělo Marylin Monroe bylo převezeno do kanceláře koronera okresu Los Angeles, kde byla provedena pitva. Výsledky toxikologie, provedené ještě téhož dne, ukázaly, že její krev obsahovala vysoké množství chloralhydrátu, pravděpodobně po prášcích na spaní a barbiturátu Nembutal.

Přesto koroner v oficiálním úmrtním listu označil její smrt za „pravděpodobnou sebevraždu“. Dospěl k závěru, že hladina chloralhydrátu byla tak vysoká, že prášky na spaní musely být požité „během velmi krátké doby“ – přibližně během jedné minuty. Úřady mezitím v policejní zprávě uvedly, že smrt Marilyn Monroe mohla být nešťastnou náhodou. Její přátelé však nemohli uvěřit, že energická hvězda zemřela tak náhle.

Marilyn ve filmu Páni mají radši blondýnky. Foto: Wikimedia Commons, CC-PD

Reakce přátel na smrt Marilyn Monroe

Když se herečka Sophia Lorenová dozvěděla o Monroeově smrti, rozplakala se. Autor Truman Capote mezitím v dopise ze Španělska vylíčil své přátelství s herečkou. Byl to mnohem růžovější obrázek než bezútěšná beznaděj zalátaná prášky a alkoholovým opojením.

„Nemůžu uvěřit, že Marilyn M. je mrtvá,“ napsal. „Byla to tak dobrosrdečná dívka, opravdu tak čistá, tolik na straně andělů. Chudinka malá.“

Četní přátelé Monroeové začali brzy tvrdit, že oficiální zpráva o její smrti byla lež – a že existovala do očí bijící snaha utajit její vraždu před veřejností. Bacon vzpomínal, že ji viděl jen několik dní předtím, a připomínal, že byla v ohromné náladě.

„Nebyla ani trochu sklíčená,“ řekl. „Mluvila o tom, že pojede do Mexika.“

Další přítel, Pat Newcomb, uvedl, že Monroeovou viděl večer před její smrtí, když se oba žoviálně domlouvali, že druhý den půjdou do kina. Řekl, že „byla v perfektní fyzické kondici a cítila se skvěle“ – možná proto, že právě oživila starý románek s bývalým manželem Joem DiMaggiem.

Jeden z jejích spolupracovníků se bezelstně zeptal: „Zní to, jako by měla deprese kvůli kariéře?“.

Spike Jones, Marilyn Monroe a Ken Murray pózují před kamerou na osmém ročníku charitativního fotbalového zápasu Los Angeles Times, 1952. Foto: Wikimedia Commons, CC-PD

Marilyn Monroe byla také právě znovu najata do seriálu Something’s Got To Give a nezanechala žádný dopis na rozloučenou. Pitevní zpráva tvrdila, že její smrt způsobil nespočet prášků, ale v jejím žaludku se nenašly žádné stopy po kapslích. Thomas Noguchi, mladší soudní lékař v tomto případu, později dokonce vyzval k jeho znovuotevření. Snad nejpodezřelejší byla skutečnost, že Monroeova hospodyně byla viděna, jak uprostřed noci, když do bungalovu dorazila policie, pere mrtvé hvězdičce povlečení.

Zlověstné je, že zástupce koronera, který podepsal úmrtní list Marilyn Monroe, prohlásil, že tak učinil „pod nátlakem“. Lidé měli pomalu, ale jistě oficiální verze dost – a nesčetné reportáže a knihy podnítily v roce 1982 nové vyšetřování. To sice dospělo k závěru, že prověřované důkazy „nepotvrzují žádnou teorii o trestném činu“, ale zároveň jasně přiznalo, že vyšetřování objevilo některé „faktické nesrovnalosti a nezodpovězené otázky“. Nové vyšetřování nakonec označilo její smrt za pravděpodobnou sebevraždu.

Podle teoretiků však osobní záležitosti Monroeové poskytují širokou škálu možných motivů vraždy, z nichž některé jsou poměrně závažné.

Co bylo příčinou smrti Marilyn Monroe a stálo za ní spiknutí?

Asi nejznámější konspirační teorií je ta, že smrt Marilyn Monroe zinscenoval Robert Kennedy. Motivem, který zpopularizoval herec Gianni Russo ze slavného Kmotra, bylo údajně ochránit Johna F. Kennedyho před nenávratným zničením pověsti, kdyby jejich poměr někdy spatřil světlo světa.

Russo jako její bývalý přítel vysvětloval, že mafie a chicagský zločinecký boss Sam Giancana šli po herečce, aby se dostali k prezidentovi. Plánem bylo natočit je spolu s Robertem Kennedym při sexu ve třech a vydírat prezidenta, aby napadl Kubu a vrátil její kasina zpět mafii. Když se Monroe o spiknutí dozvěděla, pohrozila, že zúčastněné osoby nahlásí médiím. Robert Kennedy ji pak nechal zabít, aby celou záležitost zmařil.

Americký prezident John F. Kennedy (zády ke kameře), generální prokurátor USA Robert Kennedy (zcela vlevo) a herečka Marilyn Monroe při příležitosti oslav 45. narozenin prezidenta Kennedyho v Madison Square Garden v New Yorku. Foto: Wikimedia Commons, CC-PD

Jiní teoretici vztahovali její smrt k jejím penězům a těm, kteří je měli pod kontrolou, a záměrně jí píchali barbituráty, aby získali plný přístup k hereččiným finančním prostředkům. Bez ohledu na to se většina shoduje, že její smrt byla pravděpodobně dosažena smrtící injekcí – což podporuje absence kapslí s pilulkami v jejím těle a malá, záhadná modřina na spodní části těla, která nebyla nikdy vysvětlena.

Byla tu také otázka její závěti a nevyčíslitelného množství záhadných dokumentů, které byly nacpány do nákupních tašek a odvezeny její obchodní manažerkou Inez Melsonovou do 48 hodin po Monroeině smrti. To vše se odehrálo v době, kdy policie sepisovala výpovědi.

Hereččina závěť byla mezitím 16. srpna naplněna a byl v ní zřízen svěřenský fond ve výši 100 000 dolarů. Ten poskytoval její matce ročně 5 000 dolarů, vdově po jejím hereckém trenérovi 2 500 dolarů ročně, 10 000 dolarů její nevlastní sestře, dalších 10 000 dolarů její bývalé sekretářce a 5 000 dolarů dramatikovi Normanu Rostenovi. Zatímco žádný z těchto štědrých grantů nevybočuje z řady, poslední položka byla poněkud kuriózní. Monroe se údajně domnívala, že její newyorská psychiatrička, doktorka Marianne Krisová – která ji v roce 1961 násilně uvěznila ve vypolstrované cele na klinice Payne Whitney – si zaslouží 25 procent jejího majetku.

Nakonec se asi nikdy s jistotou nedozvíme, jak Marilyn Monroe zemřela, ale víme, že bystrá, talentovaná mladá žena si splnila své sny, ale zemřela tragicky.