Vítejte na Kamčatce, divokém sopečném poloostrově na Dálném východě Ruska

Vítejte na Kamčatce, divokém sopečném poloostrově na Dálném východě Ruska. Foto: Daniel Läubli, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0

Na sopečný poloostrov Kamčatka v Rusku začínají proudit turisté. Pokud na jeho návštěvu zatím nemáte dostatek finančních prostředků, nechte se provést námi.

Tento poloostrov na dálném východě Ruska, který je rozlohou přibližně stejně velký jako Itálie, má méně obyvatel než Florencie, ale každým rokem přitahuje stále více turistů. Přijíždějí se podívat na 160 sopek v regionu a na populace medvědů hnědých, orlů, lišek a pobřežních ptáků, kterým se v této obrovské divočině daří.

Nad poloostrovem Kamčatka na dálném východě Ruska se skrz mraky zvedá sopka Koryaksky. Foto: kuhnmi, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0

Osm set kilometrů dlouhý poloostrov Kamčatka se táhne od nejvzdálenějších koutů dálného východu Ruska, odděluje Ochotské moře od Beringova moře a funguje jako jakási geografická váhová stanice mezi Aljaškou a Japonskem.

Takto vypadá Kamčatka z vesmíru. Foto: Wikimedia Commons, CC-PD

Kamčatka tak tvoří jednu z hranic tichomořského „ohnivého kruhu“, lasa sopek a tektonických zlomů, které se táhne na jih k Filipínám a Indonésii a pak se vrací zpět podél pobřeží Ameriky.

Malá sopka Golaya ve středu. Na severu se nachází větší sopka Asacha. Foto: Wikimedia Commons, CC-PD

Pohoří, které se táhne podél páteře poloostrova, je poseto 160 sopkami.

Dvacet devět z nich je aktivních. Jedná se o největší koncentraci sopečné činnosti v celé Evropě a Asii a UNESCO prohlásilo velkou část této oblasti za světové dědictví. Nejvyšší ze sopek poloostrova je hora Ključevskaja, která měří 4750 metrů.

Ključevskaja za východu slunce

Kamčatka, kterou od října do května pokrývá sníh, je těžko dostupným místem. Během studené války byl poloostrov uzavřen a sloužil jako tajné vojenské překladiště. I dnes se ruská armáda přesouvá do této odlehlé, neobydlené krajiny na cvičení s ostrou střelbou.

Cesta k sopce Tolbačik, řeka Studenaja. Foto: kuhnmi, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0

Vzhledem k náročnosti cestování do této oblasti většinu návštěvníků tohoto drsného regionu tvoří bohatí dobrodruzi, kteří hledají adrenalinové vyžití mezi zasedáními správní rady. Platí si nejlepší průvodce a vybavení nebo si najímají vrtulníky, které sviští nad divočinou v malých výškách, aby vzácně zahlédli medvědy hnědé nebo hejno puštíků.

Medvěd kamčatský (Ursus arctos beringianus), poloostrov Kamčatka, Dálný východ, Rusko. Foto: Robert F. Tobler, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0

Na Kamčatce vyrostlo několik nových hotelů, které mají uspokojit náročné turisty, včetně ledového hotelu, kde mohou hosté spát v luxusních iglú pod bodem mrazu. Je téměř jisté, že tyto nové hotely budou schopny naplnit své pokoje. Krása a odlehlost Kamčatky je něčím hluboce lákavá.

Fumarola vypouštějící sirné plyny na sopce Mutnovsky, Kamčatka, Rusko. Foto: kuhnmi, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0

UNESCO ve své oficiální citaci o zápisu sopek na poloostrově na seznam světového dědictví označuje tuto oblast za „krajinu výjimečné přírodní krásy s velkými symetrickými sopkami, jezery, divokými řekami a velkolepým pobřežím“. Doufejme, že nové hotely nepokazí nedotčenou velkolepost jedné z nejvznešenějších oblastí světa.

Sopečné útvary, Kamčatka. Foto: Wikimedia Commons, CC-PD

 

Na tomto snímku je Avachinský záliv. Foto: kuhnmi, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0

 

Svišť pózuje u turistické základny Alpika Plus na úpatí sopek Avachinskij a Korjackij, Kamčatka, Rusko. Foto: kuhnmi, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0