Tajemství záblesků světla pozorovaných při nedávném zemětřesení v Mexiku

Tajemství záblesků světla pozorovaných při nedávném zemětřesení v Mexiku. Foto: BROTHER SHAWAR BA/YOUTUBE

Středním Mexikem otřáslo 7.9.2021 večer zemětřesení o síle 7,1 stupně Richterovy škály, které si vyžádalo nejméně jednoho mrtvého a značné škody v Acapulku ve státě Guerrero. Zemětřesení však vyvolalo hrůzu i z jiného důvodu: na obloze se objevily obrovské záblesky modrého světla, známé jako „světla zemětřesení“. Podle odborníků, je tento jev způsoben uvolňováním energie před, během a po otřesech a záblesky mohou být vyvolány seismickou aktivitou a sopečnými erupcemi.

„Interakce mezi pohybem na zemi a atmosférou je obrovská,“ řekl Víctor Manuel Cruz, seismolog z Geofyzikálního ústavu Mexické národní autonomní univerzity (UNAM). „Záznamy ukazují, že zemětřesení může vyvolat dynamické poruchy a elektromagnetické signály,“ dodal.

Uprostřed deštivé noci mnozí záblesky zaměnili za blesky nebo poruchy elektrického systému. Ačkoli věda zatím nenabídla přesvědčivé vysvětlení tohoto jevu, většina uvádí uvolnění energie během zemětřesení. Mohlo by to souviset s jevem známým jako triboluminiscence, kdy materiály uvolňují světlo, když se třou, natahují nebo se s nimi jinak manipuluje.

 

 

Když seismická vlna rozhýbe zem, tření vznikající v některých typech hornin, jako je čedič, může na jejím povrchu vyvolat elektrické proudy, které se pak uvolňují. V tu chvíli se na obloze objeví světelná show. Škála barev se neomezuje pouze na modrou, ale také na fialovou a bílou, stejně jako elektrické proudy, jak ukazují historické záznamy. Odborníci tvrdí, že tato světla, stejně jako produkce vodní páry v určitých oblastech zemského povrchu, mohou být jedním ze způsobů, jak předpovědět zemětřesení několik týdnů předem.

Dne 7. září 2017 zasáhlo Mexiko největší zemětřesení za posledních 100 let. Otřesy o síle 8,2 stupně zabily 100 lidí a desítky dalších zranily. Další zemětřesení otřáslo Mexikem 19. září 2017 a zabilo 300 lidí, tedy ve stejný den jako v roce 1985, kdy zemětřesení zabilo více než 10 000 lidí.

K tomuto poslednímu zemětřesení 7. září došlo na hranici takzvané seismické mezery v Guerreru. Mohlo by 19. září dojít k dalšímu zemětřesení? „Pravděpodobnost, že by se ve stejný den vyskytla dvě zemětřesení s magnitudou větší než 7, je velmi nepravděpodobná,“ řekl Cruz, „ale stát se to může, jak jsme již viděli.“ V roce 2017 zveřejnil EL PAÍS studii, ve které vypočítal pravděpodobnost – nebo spíše nepravděpodobnost – výskytu podobného zemětřesení i dalšího 19. září. Výsledek přinesl šanci jedna ku 74. Historie se bohužel někdy opakuje.