Seznamte se s Chuckem Mawhinneym, nejsmrtonosnějším odstřelovačem v historii námořní pěchoty

Seznamte se s Chuckem Mawhinneym, nejsmrtonosnějším odstřelovačem v historii námořní pěchoty. Foto: Wikimedia Commons, CC-PD

Charles Benjamin Mawhinney je se 103 potvrzenými sestřely rekordmanem v počtu sestřelených nepřátel v historii americké námořní pěchoty.

Chuck Mawhinney byl jedním z nejúspěšnějších odstřelovačů vietnamské války, smrtícím ostrostřelcem, který zaznamenal nejvíce potvrzených sestřelů v historii námořní pěchoty Spojených států a druhý největší počet potvrzených sestřelů mezi americkými vojáky v historii země. Jen při jednom incidentu Mawhinney během pouhých 30 vteřin potvrdil 16 sestřelů – všechny zásahy do hlavy.

Když však válka skončila, Chuck Mawhinney jednoduše odešel od námořní pěchoty a celé dny pracoval v amerických lesních službách a nikomu – ani své ženě – o své kariéře ve Vietnamu neřekl. Toto je úžasný skutečný příběh Chucka Mawhinneyho, legendárního odstřelovače, který byl stejně smrtící jako skromný.

Proč byl Chuck Mawhinney od samého začátku předurčen k tomu, aby se stal odstřelovačem?

Charles Benjamin Mawhinney se narodil v roce 1949 v Lakeview ve státě Oregon jako syn veterána námořní pěchoty z druhé světové války, který doufal, že jeho syn půjde v jeho stopách. A přesně to se mu podařilo: Krátce po skončení sezóny lovu jelenů v červnu 1967 mladší Mawhinney ukončil střední školu a narukoval k námořní pěchotě.

Během vietnamské války neměl žádný odstřelovač na svém kontě více sestřelů než Chuck Mawhinney. Foto: Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0

Než ho však mohli poslat do války, zapsal se Mawhinney do školy pro průzkumné odstřelovače v kalifornském Camp Pendletonu a v dubnu 1968 ji absolvoval. Lákadlo být odstřelovačem přišlo přirozeně i mladšímu Mawhinneymu, který většinu života stejně strávil tím, k čemu ho formální odstřelovačská škola vycvičila.

„Můj otec byl za druhé světové války mariňák,“ řekl Chuck Mawhinney v roce 2012 časopisu American Rifleman. „Začal jsem střílet ve velmi mladém věku a on mě naučil střílet stejně, jako to naučili mariňáci jeho, takže nebyl žádný velký přechod od lovu v Oregonu k tomu, abych se stal odstřelovačem.“

Když měl formální výcvik za sebou, byl Mawhinney vyslán do Vietnamu, kde se válka nacházela uprostřed jednoho ze svých nejkrvavějších úseků.

Stát se smrtící legendou ve Vietnamu

Chuck Mawhinney byl zpočátku vyslán jako střelec k rotě Lima 1. praporu 5. námořní pěchoty 1. divize námořní pěchoty – a jako smrtící střelec se prosadil. Avšak již po třech měsících služby u praporu byl převelen k několika různým praporům, než nakonec zakotvil u roty Delta.

Ale právě jeho působení u roty Delta se ukázalo jako nejsmrtonosnější a právě zde nasbíral potvrzených 103 sestřelů. Později o Vietnamu řekl: „Byl to dokonalý lov.“

V jeho možná nejúžasnějším okamžiku, na Valentýna 1969, byl Chuck Mawhinney rozestavěn na základně poblíž Da Nangu, když dostal zprávu, že k nim postupuje velká četa severovietnamské armády. Monzun znemožňoval leteckou podporu, a tak se Mawhinney dobrovolně připlížil dopředu a kryl řeku, kterou nepřítel určitě překročí.

Chuck Mawhinney na nedatované fotografii pořízené během války ve Vietnamu. Foto: United States Marine Corps, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0

První vlna Severovietnamců však řeku nikdy nepřekročila. Mawhinney zaujal pozici jen se svým pozorovatelem a se svými věrnými zbraněmi Remington M40 a M14 a počkal, až se celý kontingent přebrodí do řeky – pak začal střílet. Během pouhých 30 vteřin vypálil Mawhinney 16 ran, z nichž každá byla přesná, a sám tak zastavil nepřátelský útok.

„Tu noc jsem vystřelil 16 ran tak rychle, jak jsem dokázal vystřelit,“ řekl Mawhinney podle serveru Business Insider. „Každý z nich byl zásah do hlavy, doprostřed. Viděl jsem, jak po řece plují těla.“

Tento okamžik nebyl výjimkou: Za celou válku se do Mawhinneyho zaměřovače dostal pouze jeden nepřítel, kterému se podařilo přežít – a Mawhinney vždy říkal, že to je jeho jediná výčitka z doby, kdy byl ve válce. Stalo se to během jedné obzvlášť intenzivní bitvy, když zrovna upravoval svou pušku. Když spatřil nepřátelského bojovníka. Popadl pušku a vypálil 16 ran, ale všech 16 z nich minulo zamýšlený cíl.

„Je to jedna z mála věcí, které mi na Vietnamu vadí,“ řekl deníku Los Angeles Times. „Nemůžu si pomoct, když pomyslím na to, kolik lidí mohl později zabít, kolik mých přátel, kolik mariňáků.“

Odkaz Chucka Mawhinneyho jako nejsmrtonosnějšího odstřelovače v historii námořní pěchoty

Když Chuck Mawhinney v roce 1970 odešel od námořní pěchoty, vrátil se do rodného města Lakeview ve státě Oregon, oženil se a začal pracovat u americké lesní správy, kde zůstal více než 20 let. Koncem 90. let Mawhinney odešel do důchodu a pravděpodobně si myslel, že zbytek života prožije v tiché anonymitě, chráněn lesy rodného oregonského venkova.

To se však v roce 1991 změnilo. V té době vyšel knižní bestseller Josepha Warda Drahá maminko: Odstřelovačův Vietnam, která se dostala na pulty obchodů, a v níž se podrobně rozebírala legenda o Chucku Mawhinneym ve vietnamské džungli. Zpočátku bylo Wardovo tvrzení ostře napadáno, protože se mělo za to, že rekord drží Carlos Hathcock – který rovněž sloužil ve Vietnamu u námořní pěchoty – s potvrzeným celkovým počtem 98 sestřelů.

Odstřelovací puška Chucka Mawhinneyho. Obrázek pořízený Markem Pellegrinim v Národním muzeu námořní pěchoty: „Objevena ve výcvikovém praporu zbraní v Quanticu, vyřazena ze služby a zrenovována do konfigurace, kterou používal desátník Mawhinney během války ve Vietnamu.“ Foto: Mark Pellegrin, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0

Následné vyšetřování však prokázalo, že Mawhinney skutečně drží nejvíce potvrzených sestřelů v historii námořní pěchoty a druhý největší počet sestřelů v historii amerických ozbrojených sil (za Adelbertem Waldronem z armády Spojených států, který držel potvrzených celkem 109 sestřelů). Předpokládá se také, že Mawhinney ve skutečnosti zabil více než 200 bojovníků, ale ne všechna tato úmrtí byla ozbrojenými silami potvrzena.

Od roku 2022 žije Chuck Mawhinney stále poměrně usedlým, klidným životem důchodce, ačkoli pravidelně přednáší třídám profesionálních odstřelovačů při výcviku. Jeho puška M40 je vystavena v Národním muzeu námořní pěchoty. Byl také předmětem speciálního pořadu stanice History Channel s názvem Odstřelovač: Anatomie zabití ve kterém byl pro tento speciál rekonstruovány „ohromující“ zásahy od Mawhinneyho. A pokud se ho někdo zeptá, má pro začínající odstřelovače jedinou radu.

„Dávám jim tři pravidla Chucka Mawhinneyho, jak se stát dobrým odstřelovačem: Cvičit, cvičit a ještě jednou cvičit,“ řekl pro South Florida Sun-Sentinel.

Ať už to bylo praxí, výchovou, přirozeným talentem, nebo jejich kombinací, Chuck Mawhinney se rozhodně ukázal jako možná nejničivější odstřelovač v dějinách moderního válčení.